Műszaki vezetés
Felelős műszaki vezetői szerepkörben a Vállalkozó kivitelezését irányítom szakmailag és vállalom a vállalkozói döntések felelősségét – a szerződésben meghatározott feladatokra. Míg építési műszaki ellenőrként a megrendelő azaz az építtető érdekeit képviselem.
Ennek lehetőségei:
- kitűzés, geotechnikai vizsgálatok, mérések és egyéb mérnöki vizsgálatok, mintavétel helyességi ellenőrzése
- építési feladatok meghatározása és irányítása
- építési napló ellenőrzése és lezárása
- a kivitelezési tevékenység munkafolyamatainak szakszerű megszervezése
- építésügyi hatósági előírások és más kötelező hatósági előírások (műemlékvédelem, tűzvédelem, természetvédelem, közegészségügyi) betartatása
- a kivitelezés során a minőségi követelmények biztosítása, technológiai fegyelem
- a kiviteli tervektől eltérő, nem építési engedélyköteles kiviteli részek építési naplóban feltüntetése
- használatbavételhez a felelős műszaki vezetői nyilatkozat kiállítása
- a hulladék nyilvántartásról nyilatkozat kiállítása
- átadás-átvételi eljárásban eljárni
- alvállalkozói teljesítések igazolása
- az építési termékek szakszerű beépítése, a tervdokumentációban meghatározott teljesítmény jellemzők szerint
- változások lekövetése az építésben, ezek jóváhagyatása az építtetővel és a tervezővel
A felelős műszaki vezető feladatai részletesen
A felelős műszaki vezetés során a felelős műszaki vezető elsődleges feladata az építkezés területén az építéssel, szereléssel és építkezéssel kapcsolatos tevékenységek során a vállalkozók: kivitelező tevékenységének irányítása. Ezen feladatokat a kivitelező cég és a műszaki vezető egy úgy nevezett építési szerződésben rögzíti. A felelős műszaki vezető (rövidítve: FMV) építőipari minőségfenntartó, minőségbiztosító szakember (természetes személy), akinek a jogköreit az építési törvény (Étv.) [Az 1997. évi LXXVIII. törvény az épített környezet alakításáról és védelméről című jogszabály.] és az FMV szakmagyakorlását szabályozó kormányrendelet [A 244/2006. (XII. 5.) Korm. rendelet az építési műszaki ellenőri, valamint a felelős műszaki vezetői szakmagyakorlási jogosultság részletes szabályairól című jogszabály.] szabályozzák. A műszaki vezető feladata, hogy a hivatalos építési engedélyeknek, építési jogszabályoknak és szabványoknak megfelelő kivitelezés valósuljon meg. Építési tevékenységek végzése során alkalmazása kötelező, a kivitelező köteles felfogadni és alkalmazni az építési folyamat koordinálására. Alkalmazottját köteles bejelenteni az építési hatóságnál az építési folyamat megkezdése előtt, a használatbavételi eljárás, a műszaki átadás-átvételi eljárás az FMV nyilatkozatával kezdhető meg. Hatásköre nem egyezik meg az építési műszaki ellenőrével, akit a megrendelő/beruházó alkalmaz.
A felelős műszaki vezető feladatai továbbá a
- tűzvédelmi előírások,
- közegészségügyi jogszabályok,
- a helyi műemlékvédelmi szabályok,
- a munkavédelmi előírások,
- a környezetvédelmi szabályok,
- vízügyi, hidrogeológiai hatósági előírások
betartása és a kivitelező általi betartatása. A felelős műszaki vezetés során építési naplót kell vezetni, amely tartalmazza az egyes építési fázisok dátumát, az adott időjárási körülményeket valamint a feladatok műszaki jellegű leírását. A felelős műszaki vezetés során szakszerűen meg kell tervezni és szervezni az egyes építési folyamatokat azok logikus egymás utániságát az időjárási körülményeket is figyelembe véve.
- Szintén a felelős műszaki vezető végzi el az épület egyes szerkezeti elemeinek kitűzését, pontos helymeghatározását.
- Továbbá a felelős műszaki vezető feladata a minőségi kritériumok ellenőrzése amelyhez igénybe vehet talajmechanikai vizsgálatokat, mintavételeket.
- Amennyiben a felelős műszaki vezető az építkezés során a tervektől eltérő megvalósítást vagy kivitelezést tapasztal azt az építési naplóban köteles feltüntetni.
A felelős műszaki vezetés során a kivitelezési építési folyamatok végén a műszaki vezető a keletkezett építési törmelék, hulladék mennyiségéről is köteles tájékoztatni az építtetőt és ezt a hulladék nyilvántartó lapon (amely az építési napló mellékletét képezi) részletesen nyilvántartani. Szintén feladata a felelős műszaki vezetőnek az építkezés befejeztével a használatba vételi engedélyhez nyilatkozatot tennie valamint részt kell vennie az átadás-átvételi eljárásban és az alvállalkozók teljesítését is igazolnia kell.